Obnova Památníku Zámeček v Pardubicích

10. 12. 2022 - Sanace a rekonstrukce |

Památník Zámeček v Pardubicích je pietní území na místě bývalého nacistického popraviště, kde bylo během heydrichiády zastřeleno 194 obětí. Po několika letech příprav zahrnujících téměř dva roky stavebních prací bylo na podzim 2021 znovuotevřeno pro veřejnost. V článku je podrobně přiblížena idea návrhu a koncept nové expozice, která svým pojetím odpovídá významu místa i současným představám o prezentaci lokalit podobného charakteru.

Pokračování článku je dostupné pouze předplatitelům.

RESTORATION OF THE ZÁMEČEK MEMORIAL IN PARDUBICE
The Zámeček Memorial in Pardubice is a commemorative area on the site of a former Nazi execution ground where 194 victims were shot dead during the Heydrichiad. After several years of preparation involving almost two years of construction work, it was reopened to the public in autumn 2021. This article presents in detail the idea of the design and concept of the new exhibition, which in its conception corresponds to the significance of the site and to current ideas about the presentation of sites of a similar nature.


Související články

2/2021 Architektura | 10. 6. 2021 | Materiály a technologie

Pohledový beton pro novou expozici památníku heydrichiády

Národní kulturní památka Zámeček v Pardubicích postavená na bývalém místě popraviště gestapa uctívá památku 194 obětí, které zde byly zastřeleny v době heydrichiády. Nyní zde probíhají stavební práce, jejichž cílem je celý prostor podle návrhu Víta Podráského a Jana Žalského u...
2/2021 Architektura | 10. 6. 2021 | Téma, Stavební konstrukce

První kanadský památník obětem holokaustu

Podle návrhu studia Libeskind byl v kanadském hlavním městě Ottawě postaven první národní památník holokaustu. Železobetonová monolitická stavba, jejíž půdorys vychází z tvaru Davidovy hvězdy, je mementem jedné z nejtemnějších kapitol lidské historie.
4/2022 Sanace a rekonstrukce | 10. 12. 2022 | Téma, Sanace a rekonstrukce

Konverze domu nábytku na budovu Českého rozhlasu Olomouc

V letošním roce byla dokončena konverze obchodního domu s nábytkem v městské památkové rezervaci Olomouc na budovu Českého rozhlasu. V roce 1911 se jednalo o konstrukčně, provozně a prostorově progresivní stavbu, jednu z prvních realizací monolitického železobetonového skeletu...