Atypická řešení přerušení tepelných mostů a vazeb

13. 6. 2023 - Architektura / Bytová výstavba | | Stáhnout článek v PDF

Přerušení teplených mostů na vodorovných konstrukcích pomocí speciálních prvků je v dnešní době již standardem. Existují ale stále případy, kdy běžná systémová řešení nelze použít, a je proto nutné navrhnout řešení atypická. Stejně tak vznikají nové produkty, které zohledňují potřeby pokrýt veškerá místa přechodu nosných konstrukcí z interiéru do exteriéru. Cílem tohoto článku je nastínit možnosti adaptace standardních prvků pro přerušení tepelných mostů a tepelných vazeb, představit možná atypická řešení a ukázat nové elementy pro přerušení těchto kritických míst.

Přerušení tepelných mostů ve svislých nosných konstrukcích

Tepelné mosty a vazby

Tepelné mosty a vazby jsou lokální oblasti stavebních konstrukcí, ve kterých dochází ke zvýšeným ztrátám tepla, resp. k rychlejšímu průniku tepla z prostředí vnitřního do prostředí venkovního ve srovnání s jinými místy dané stavby či konstrukce. Tepelné mosty se v konstrukci pravidelně opakují a jsou její součástí (např. krokve v šikmé zateplené střeše), zatímco tepelné vazby jsou styky rovinných konstrukcí (např. stěny a podlahy). Pro tepelné mosty a vazby jsou charakteristické nižší povrchové teploty a riziko tvorby kondenzátu a plísní. Projevují se povrchem chladnějším v interiéru, a naopak teplejším v exteriéru oproti sousedním konstrukcím, lze je tedy snadno odhalit termokamerou. Tepelné mosty a vazby se hodnotí pomocí teplotního faktoru vnitřního povrchu fRsi, který vychází z povrchové teploty na teplé straně konstrukce a představuje míru rizika pro tvorbu kondenzátu a plísní. Tepelné vazby se navíc hodnotí i pomocí činitelů prostupu tepla ψ a χ jako charakteristických ukazatelů energetických ztrát.

Tepelné mosty a vazby lze rozdělit do několika kategorií:

  • stavební – v místech, kde je chybné napojení dvou konstrukcí,
  • geometrické – např. v rohu objektu, u ukončení zdi apod.,
  • systematické – v místech, kde je nedostatečná tepelná izolace, zpravidla ve spárách,
  • konvektivní – v místech, kde dochází k proudění vzduchu.
  • Tepelné mosty a vazby jsou nežádoucí z několika důvodů:
  • mají negativní vliv na tepelné ztráty objektu,
  • na chladném povrchu v interiéru může kondenzovat vodní pára a následně zde mohou růst plísně,
  • kondenzace vodní páry může rovněž způsobit narušení statiky konstrukcí.

Klasickým typem železobetonové konstrukce, u které dochází ke vzniku tepelných mostů, jsou vykonzolované části objektu. Dalšími místy mohou být nevhodně řešené nadokenní překlady, železobetonové věnce či místa kotvení fasád.

Pro řešení tepelných mostů a vazeb existuje na našem trhu celá řada standardních prvků.

Atypická řešení

Na následujících případech jsou demonstrovány možné úpravy zmíněných standardních prvků pro použití v atypických konstrukcích.

V případě atypických detailů je vždy vhodné kontaktovat dodavatele prvků pro přerušení tepelných mostů a zkonzultovat s ním možná řešení. Mnohdy to pak vede k zjednodušení a zefektivnění výstavby, resp. lze se tak vyhnout zbytečnému navyšování nákladů. Stejně tak je v případě potřeby možné navrhnout zcela nový prvek, který odráží složité poměry konstrukce.

Bodové napojení masivních fasádních říms

U nové budovy ČSOB v Praze-Radlicích byly vnější fasádní římsy navazující na stropní konstrukce jednotlivých pater provedeny jako prefabrikáty, jež byly následně kamenicky opracovány.

Budova ČSOB v Praze-Radlicích – vnější fasádní římsy navazující na stropní konstrukce jednotlivých pater jsou prefabrikované

Bylo přitom potřeba vyřešit jejich dostatečně únosné napojení na stropní konstrukci tak, aby došlo k zamezení tepelných mostů. Ve snaze současně redukovat počet kotevních bodů a snížit staveništní pracnost byly navrženy speciální prvky pro vynesení konzol podkonstrukce říms. Použity byly klasické Isokorby model T s tepelnou izolací tloušťky 80 mm, s momentovou únosností cca –86,7 kNm a smykovou únosností +154,5 kN. Aby bylo možné tyto prvky integrovat do omezeného prostoru stropní konstrukce, bylo je třeba výškově i délkově upravit. Za tímto účelem byla využita poměrně běžná úprava zkroužením kotevních prutů, která umožnila provést konstrukci bez zásadního dopadu na vnitřní stavbu. Dále byly prvky kráceny na délku 0,5 m a tak tvořily krátké, velmi únosné konzoly. Velkým přínosem pro úspěšnou realizaci byla intenzivní komunikace se statikem stavby.

Budova ČSOB v Praze-Radlicích – řešení bodového napojení masivních fasádních říms
Budova ČSOB v Praze-Radlicích – řešení bodového napojení masivních fasádních říms

Pohledové sendvičové sloupy

Jednou z hlavních architektonických myšlenek u vinařství Lahofer je motiv betonové vlny a žeber, která vycházejí z šířky vinného řádku, čímž stavba nádherně souzní se svým okolím.

Vinařství Lahofer – motiv betonové vlny a žeber (foto: Radek Úlehla / archiv Českomoravského betonu)

Po technické stránce bylo nutné eliminovat tepelné mosty, které by vznikaly na místě průchodu betonového žebra z exteriéru do interiéru. Tento problém byl vyřešen sendvičovým sloupem, přičemž exteriérová část je zavěšena na prvku Schöck Isokorb, jenž byl speciálně upraven pro tento konkrétní detail. Prvek je zároveň navržen tak, aby pasoval do všech variant sloupů, především do těch velmi štíhlých. Vznikl tak tepelně technicky funkční spoj, který umožňuje propsat nosnou konstrukci do fasády objektu.

Vinařství Lahofer – řešení pohledových sendvičových sloupů
Vinařství Lahofer – řešení pohledových sendvičových sloupů

Spoluprací architekta, statika a zástupce dodavatele prvků pro přerušení tepelných mostů se docílilo velmi atraktivních pohledových sloupů, které negativně neovlivňují tepelné ztráty budovy.

Kompletní výměna fasádních stěn

V rámci komplexní renovace hotelu Intercontinental v Praze byly demontovány nevyhovující svislé fasádní panely, ponechány byly pouze ocelové kotevní body ve stávající stropní konstrukci. Bylo nutno navrhnout staticky a tepelně technicky funkční připojení nových prefabrikátů.

Hotel Intercontinental v Praze – realizace kompletní výměny fasádních panelů

Nevýhodou konstrukce v tomto případě byl fakt, že se fasádní panely se stropní konstrukcí setkávají pouze bodově, stropní desky jsou velice subtilní, a navíc na přikotvení nové konstrukce zbývalo extrémně málo místa. Nebylo tedy možné využít stávající sortiment běžných dodatečně lepených rekonstrukčních prvků, a proto byly adaptovány elementy pro připojení ocelových konstrukcí – Isokorb typ S.

Hotel Intercontinental v Praze – realizace kompletní výměny fasádních panelů

Způsob připojení bylo navíc potřeba vyřešit nejen z hlediska funkčnosti, ale také z hlediska snadné montáže na stavbě. V panelu byl proto zabudován kotevní plech s navařeným Isokorbem typ S a s našroubovaným masivním kotevním úhelníkem. Kotevní elementy byly provedeny z nerezu. Následně se na stávající kotevní plechy v objektu montážně vařily kotevní úhelníky.

Hotel Intercontinental v Praze – realizace kompletní výměny fasádních panelů

Zajímavostí je, že ke dvěma stropům je kotven pouze první panel, jenž byl vybaven rektifikačním mechanismem pro usnadnění montáže, neboť stavba je prostorově velice komplikovaná a výškově rozmanitá. Další panely byly ukládány pouze na spodní straně přes smykové trny a na horní straně přes Isokorby, jejich rektifikace nebyla nutná.

Inovativní konstrukční systémy

Vedle projektů s atypickými detaily se lze v praxi setkat i s možností využití systémových řešení přerušení tepelných mostů a vazeb na prefabrikovaných konstrukcích a také na dílcích, které dosud pomocí prvků pro přerušení tepelných mostů a vazeb nebyly řešeny vůbec, což je typicky případ sloupů a stěn.

Přerušení tepelných mostů ve svislých nosných konstrukcích

I zde platí, že je vždy vhodné si v rámci koncepčního návrhu objektu potvrdit navržený systém s dodavatelem. Např. u prefabrikovaných konstrukcí, podest či u sloupů se tím může výrazně zvýšit výrobní efektivita.

Přerušení tepelných vazeb u svislých nosných konstrukcí

V rámci řešení přechodu spodní nevytápěné části objektu na vrchní obytnou část je obvykle nutné přerušit tepelnou vazbu u sloupů a stěn. Běžně se tyto dílce obalují tepelnou izolací, což je řešení funkční. Mnohdy je však esteticky nevhodné, velmi pracné a zároveň tím dochází ke zbytečnému vytápění nepoužívané části objektu.

Právě pro přerušení tepelných vazeb u stěn a sloupů byly vyvinuty prvky Schöck Sconnex, díky kterým je možné tato místa přerušit podobně, jako jsou projektanti zvyklí oddělit balkon od stropu.

Zásadní roli v tomto případě hraje snížení pracnosti, zlepšení estetiky a úplná eliminace tepelné vazby, jak je schematicky znázorněno na obr., z něhož je patrné porovnání standardního systému zateplování se systémem Sconnex. S ohledem na statické působení je vhodné tyto prvky koncepčně navrhovat již na začátku projektu.

Zateplení objektu:
standardní systém (vlevo), systém využívající prvky pro přerušení tepelných mostů a vazeb u stěn a sloupů (vpravo)

Řešení prefabrikovaných i monolitických fasád z pohledového betonu

V případě potřeby navrhnout vnější fasádu z železobetonu je možné ji provést monoliticky, a to ve velkých záběrech o velikosti až 6 × 12 m s využitím kompozitních kotev Schöck Isolink. Na projektu pohledové fasády Klastru umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity byly tyto kotvy dodatečně vlepeny do monolitu a po provedení tepelné izolace byla následně zhotovena betonová fasáda bez tepelných mostů a s velkorysým spárořezem.

Klastr umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity – fasáda z pohledového betonu (foto: msstavby.cz)
Klastr umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity – dodatečné vlepování kompozitních kotev do monolitu a osazování bloků tepelné izolace

Kompozitní kotvy se pro svoji jednoduchou instalaci využívají zejména v prefabrikaci, ale v případě vysokých architektonických požadavků na fasádu je možné je používat i při realizaci monolitických fasád.

Systém pro rychlou montáž prefabrikovaných balkónů

Rychlost výstavby, možnost osazení prefabrikovaných balkonů do prefabrikovaných stropů, minimální požadavky na podpůrnou konstrukci během montáže, plná nosnost po třech dnech i v zimě, elminimace záborů veřejného prostranství a úspora lidských zdrojů na stavbě. To jsou důvody, proč byl na projektu hotelu Aquapark v Praze na Barrandově použít systém Schöck Idock. Umožňuje totiž montáž balkonů pomocí patentovaných kapes osazených do stropní konstrukce, do nichž se balkón dodatečně osadí a provede se spojení vysokopevnostní zálivkou. Po jejím vytvrdnutí pak má konstrukce plnou únosnost a je možné ji využít např. jako podporu pro montáž dalšího podlaží.

Hotel Aquapark, Praha-Barrandov – při osazování balkonových dílců není nutné kompletní bednění až k zemi

V případě hotelu Aquapark byly balkony osazovány do prefabrikovaných stropů, jenž byly navrženy pro celkové urychlení stavby. Výsledná kombinace těchto parametrů zajistila montáž jednoho balkonu za 6 minut a možnost osazovat další patro za tři dny bez nutnosti mít podepřenou celou konstrukci až na zem.

Hotel Aquapark, Praha-Barrandov – detail patentovaných kapes ve stropní konstrukci, do nichž se osazují balkonové dílce, před zmonolitněním

Závěr

První prvky pro přerušení tepelných mostů a vazeb značky Schöck se v Německu začaly vyrábět před více než padesáti lety a od té doby se značně rozšířily možnosti jejich použití. Staly se nezbytnou součástí moderních staveb, a to jak z hlediska funkčního, tak i finančního a environmentálního, neboť lze díky nim dosáhnout úspory energií. V případech, kdy je konstrukce složitá a není možné použít standardní řešení, je vhodné se spojit s dodavatelem již v rámci projektové přípravy. Ve většině případů lze společně nalézt řešení, které je efektivní a zároveň vypadá dobře.

Autoři

UNUSUAL SOLUTIONS OF THERMAL BRIDGES AND BONDS

Nowadays, it is standard practice to break thermal bridges in horizontal load-bearing structures using structural thermal breaks. Nevertheless, there still remain cases, where the system of these components is not able to provide a simple solution and therefore there is a need for unusual solutions. New products and system solutions are also being developed to solve most of the different types of thermal bridges in load-bearing structures. The purpose of this article is to outline the possibilities of adapting structural thermal breaks, to point out unusual solutions and to present new types of thermal breaks.


Související články

2/2023 Architektura / Bytová výstavba | 13. 6. 2023 | Téma, Stavební konstrukce

Obytný soubor Vilapark Klamovka

V únoru letošního roku dokončila společnost Metrostav Development nedaleko pražského Anděla hrubou stavbu monolitických konstrukcí nového obytného souboru s názvem Vilapark Klamovka. Po svém dokončení poskytne 117 nových bytů jak ve vyšších městských domech s výhledem na Prahu...
2/2023 Architektura / Bytová výstavba | 13. 6. 2023 | Téma, Stavební konstrukce

K XXXV

Na nároží ulic Přístavní a Komunardů v pražských Holešovicích se nachází rezidenční dům, jenž svébytným způsobem navazuje na historii této p...
2/2023 Architektura / Bytová výstavba | 13. 6. 2023 | Téma, Stavební konstrukce

Bytové domy Výhledy Chodovec

Na rozhraní pražských Záběhlic a Chodovce vyrůstají na svažitém terénu nové bytové domy. Všech 11 objektů s jedním či dvěma podzemními a šesti či sedmi nadzemními podlažími je na pozemku rozmístěno terasovitě tak, aby nabídly výhledy na panorama Prahy....