Beton jako materiál poválečného a současného umění ve veřejném prostoru

10. 6. 2022 - Architektura |

Na vybraných příkladech se článek snaží nastínit vývoj v používání betonu pro sochy umístěné ve veřejném prostoru. Text se věnuje vývoji technologií uplatněných při tvorbě betonových objektů od prostého vylévání betonu do formy přes prefabrikaci až po dnešní sofistikovanější roboticky zhotovované artefakty. Vybrány jsou příklady figurativního umění, abstraktního sochařství a objektů na hraně mezi architekturou a skulpturou, které se objevily v organismu města.

Pokračování článku je dostupné pouze předplatitelům.
Autor

CONCRETE AS A MATERIAL FOR POST-WAR AND CONTEMPORARY ART IN PUBLIC SPACE

The article tries to outline the developments in using concrete for the statuary in public spaces on selected examples. The text describes developments in technology for creating concrete items from a simple casting into moulds to prefabrication and to more sophisticated artefacts made by robots. Selected examples include figurative art, abstract sculptures and items which are in-between art and architecture, which have recently emerged in the structure of a city.

Pojmy v tomto článku


Související články

2/2021 Architektura | 10. 6. 2021 | Téma, Stavební konstrukce

První kanadský památník obětem holokaustu

Podle návrhu studia Libeskind byl v kanadském hlavním městě Ottawě postaven první národní památník holokaustu. Železobetonová monolitická stavba, jejíž půdorys vychází z tvaru Davidovy hvězdy, je mementem jedné z nejtemnějších kapitol lidské historie.