Zvláštní (atypické) bednění

V rámci realizací monolitických konstrukcí je často nutné řešit situace, kdy není technicky možné nebo esteticky vhodné nasadit běžná systémová bednění. V takovém případě je nutné vyrobit bednění zvláštní, určené přímo pro daný projekt. Může se jednat o neobvyklé otisky, daleko častěji se však jedná o neobvyklé tvary.

Plánování a kompletace zvláštního bednění

Při výrobě zvláštního bednění je nutné pečlivě naplánovat jednotlivé komponenty, zejména části nosné konstrukce. Plánování usnadňují programy, které umožňují vytvořit návrh bednění ve 3D modelu (například program DOKAcad). Následně je proveden rozpad bednění a jednotlivé díly (ramenáty, spojovací prvky i potah bednicí desky) jsou vyřezány na strojových pilách nebo lépe na CNC pile.

Po vyrobení jednotlivých komponentů je třeba bednění zkompletovat tak, aby části bednění byly dostatečně tuhé, únosné, bylo možné je spojovat i bezpečně přemisťovat. Bezpečnost je dalším neopominutelným aspektem: zvláštní bednění musí být bezpečné na výrobu, přemisťování i nasazení.

Tvary a povrchy zvláštních bednění

Zvláštní bednění je zejména vytvářeno pro realizace neobvyklých tvarů, kdy je možné vyrobit skutečně téměř jakýkoliv tvar. Samostatnou kapitolou pak jsou povrchy, kdy ruku v ruce s neobvyklými tvary jsou většinou také pohledové betony. Výhodou zvláštního bednění tak je, že pokud je kladen speciální požadavek na povrch, je možné snadno bednění osadit požadovanou deskou.


Témata

Bednění Pohledový beton
1/2022 Technologie | 10. 3. 2022 | Materiály a technologie

Od tesařského bednění k modelu BIM

Monolitická výstavba nebo práce s betonem je dnes součástí téměř každého stavebního projektu a spolu s nimi i bednění. V článku jsou uvedeny jednotlivé typy bednicích systémů s ohledem na vývoj, kterým prošly během necelých sta let. Pozornost je zaměřena i na prvky, jež do obl...
2/2021 Architektura | 10. 6. 2021 | Materiály a technologie

Pohledový beton pro novou expozici památníku heydrichiády

Národní kulturní památka Zámeček v Pardubicích postavená na bývalém místě popraviště gestapa uctívá památku 194 obětí, které zde byly zastřeleny v době heydrichiády. Nyní zde probíhají stavební práce, jejichž cílem je celý prostor podle návrhu Víta Podráského a Jana Žalského u...