Bednění

(německy: die Schalung, odtud slangové šalování, šaluňk; anglicky: formwork) je dočasná nebo trvalá pomocná konstrukce vytvářející formu pro uložení a zhutnění čerstvého betonu při výrobě betonových a železobetonových konstrukcí a prvků. 

Forma se skládá z bednicího pláště, vnitřních a vnějších výztuh a její poloha je zabezpečována opěrným a podpěrným systémem.

Bednění zůstává formou pro monolitické konstrukce až do částečného vyzrání, kdy už beton je natolik pevný, že nepotřebuje podporu. Pak je možné odbedňovat, tzn. odstranit bednění.

Bednění je možné rozdělit do následujících kategorií:

Bednění je jedním z mnoha faktorů, které se při realizaci monolitických konstrukcí podílejí na konečném vzhledu povrchu betonu. U viditelných ploch je přímo nástrojem k dosažení požadovaného vzhledu betonu. Bednění pro pohledové betony se v mnoha ohledech odlišuje od běžných bednění pro konstrukční betony.


Témata

Bednění

Související články v časopise Beton

1/2022 Technologie | 10. 3. 2022 | Materiály a technologie

Od tesařského bednění k modelu BIM

Monolitická výstavba nebo práce s betonem je dnes součástí téměř každého stavebního projektu a spolu s nimi i bednění. V článku jsou uvedeny jednotlivé typy bednicích systémů s ohledem na vývoj, kterým prošly během necelých sta let. Pozornost je zaměřena i na prvky, jež do obl...
4/2021 Vodohospodářské stavby | 15. 12. 2021 | Materiály a technologie

Bednění pro dostavbu rakouské vodní elektrárny Töging am Inn

Původní elektrárna na řece Inn, jejíž některé části zařízení jsou od roku 2015 pod památkovou ochranou, je v současné době modernizována a zároveň je zde realizována dostavba, která umožní zvýšení výkonu. V článku je pozornost zaměřena na přípravu a použití bednicích systémů,...