Na rohu ulic Kozí a U Milosrdných na Starém Městě probíhá v současné době výstavba nového bytového domu podle návrhu architekta Zdeňka Fránka, který se nechal inspirovat textilní historií Prahy. Při zakládání stavby uvnitř historického centra města byla použita technologie milánských stěn, které tvoří nejen pažicí konstrukci, ale zároveň i konstrukci nosnou.
Investor | Praga Progetti e Investimenti, spol. s r.o. |
Architektonický návrh | FRÁNEK ARCHITECTS s.r.o. |
Generální projektant | OFSTONE s.r.o. |
Projektant speciálního zakládání | FG Consult, s.r.o. |
Generální dodavatel | Hinton, a.s. |
Zhotovitel speciálního zakládání | Zakládání Group a.s. |
Plánované dokončení | 2. Q 2024 |
Architektonický návrh
Bytový dům U Milosrdných se svou architekturou snaží přiblížit pražským reáliím jednak obecně v kontextu širokého vnímání ducha Prahy, jednak lokální inspirací blízkým okolím. V konceptu celého výrazu budovy, ale i v detailech je patrná inspirace textilem a tkaninami. Jde o zvlněné, texturami pojaté fasády důsledně metricky členěné vroubkováním. Textilní tematika byla v Praze vždy součástí historie, ale v soudobé architektuře zůstává nepřipomenuta. Čekala tedy na své znovuobjevení…
Celkové členění objektu požadované památkáři bylo vertikální dle původní parcelace. Dům je členěn i horizontálně dle tradičního dělení na parter, dolní část domu a střešní krajinu. Takto „prořezaný“ dům vyvolává dojem menších hmot podobný prádle visícímu na šňůrách nějakého historického dvorku. Pravidelné osazení fasád stejnými okny a lodžiemi tento vjem ještě umocňuje.
Moderní šestipodlažní budova s rovnou střechou akceptuje historii místa, přitom však v interiérech nabídne veškerý komfort bydlení současné doby. V domě bude 28 bytových jednotek, každá bude mít vlastní lodžii. V přízemí budovy budou obchodní prostory, které dům funkčně propojí s okolními ulicemi. Vstupní nádvoří rozšíří prostor ulice U Milosrdných a obohatí veřejný prostor o drobné zákoutí. V západním křídle je navržen větší obchodní prostor se zázemím, podlahová plocha prodejny ve východním křídle bude podstatně menší. Do přízemí také ústí dva autovýtahy zpřístupňující podzemní garážová stání.
Milánské stěny
Objekt o půdorysu 22 × 49,5 m má dvě podzemní a šest nadzemních podlaží a je navržen jako monolitický železobetonový skelet doplněný vyzdívkami z tepelněizolačních tvárnic, resp. jedná se o kombinovaný sloupový a stěnový systém. Obvodové stěny podzemních podlaží jsou konstruovány jako milánské. Technologie založení stavby pomocí milánských stěn byla použita jednak kvůli omezeným prostorovým možnostem na staveništi, kdy nebylo reálné využít např. svahovanou jámu, a jednak kvůli přítomnosti podzemních vod (staveniště je cca 150 m od koryta Vltavy a podzemní voda se nachází již v hloubce 3 m pod zemí), kdy nebyly vhodné ani záporové či pilotové stěny.
Zvolená technologie milánských stěn zajišťuje vodotěsnost stavební jámy a je šetrná k okolním stavbám, což bylo vzhledem k těsné blízkosti Anežského kláštera podstatným detailem. Použité technologické řešení však slouží nejen jako pažicí konstrukce, ale zároveň tvoří i konstrukci nosnou.
Závěr
V současnosti (konec května) je dokončena hrubá stavba všech šesti nadzemních podlaží.
Zdroje
[1] Bytový dům U Milosrdných v Praze. Fránek Architects [online]. Dostupné z: franekarchitects.cz
[2] Rezidence U Milosrdných. Hinton [online]. Dostupné z: hinton.cz
[3] Využití milánských stěn při stavbě bytového domu U Milosrdných v historickém centru Prahy. Creditas Real Estate [online]. Dostupné z: creditasre.cz