Mies van der Rohe Award 2023

Ve čtvrtek 25. dubna byl zveřejněn vítěz Mies van der Rohe Award – Evropské ceny za architekturu pro rok 2023, kterého porotci vybrali z pěti finalistů. Rekonstrukce ostravských městských jatek pro potřeby galerie PLATO se probojovala mezi pět finalistů z 362 nominovaných staveb. Blahopřejeme.

První místo získal pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu. Autoři vítězné realizace, Gustav Düsing a Max Hacke, jsou přitom nejmladšími architekty, kteří toto ocenění získali.

Velký úspěch zaznamenala rekonstrukce ostravských městských jatek pro potřeby galerie PLATO. Je to poprvé v historii (Cena Miese van der Rohe se uděluje od roku 1988), kdy se stavba z ČR dostala mezi pět finalistů, kam se probojovala z původních 362 nominovaných staveb. Úspěch rekonstrukce tak završuje osobní angažovanost místních komunit (akce jako Šance pro jatka! Ať se jatka nevybulí!) i municipality, výsledek architektonické soutěže i návrh polského ateliéru KWK Promes Roberta Konieczneho s českým zastoupením v čele s Tadeášem Goryczkou.

O této mimořádné rekonstrukci si můžete přečíst v článku časopisu BETON č. 4/2022.

V BETONu 2/2022 se zase můžete nechat inspirovat Betonovými domy Roberta Konieczneho.