Dne 25. října 2023 odešel po krátké nemoci docent Jan Vodička.
Doc. Jan Vodička se narodil se v roce 1942 ve Stupně na Rokycansku. Po základní škole vystudoval Střední průmyslovou školu v Plzni. V roce 1965 dokončil studia na Fakultě stavební ČVUT v Praze. V roce 1985 mu byl udělen titul CSc., po předložení habilitační práce byl v roce 2002 jmenován docentem. Fakultě stavební zasvětil celý svůj život a na Katedře betonových a zděných konstrukcí pracoval až do posledních chvil.
V průběhu studií se věnoval hudbě. Hrál na snižcový trombon a housle v septetu na Plzeňsku. V mladých letech byl vášnivým sportovcem. Aktivně se věnoval české házené v mužstvu Baník Stupno, které hrálo i v národních soutěžích.
Byl významným odborníkem v oblasti betonových konstrukcí a průkopníkem drátkobetonu. Během působení na Katedře betonových a zděných konstrukcí byl zapojen do skupiny zabývající se právě betony s rozptýlenou výztuží, především drátkobetony. V trojici s doc. Jiřím Krátkým a doc. Karlem Trtíkem pod názvem sdružení KTV už v 90. letech zpracovali zásadní poznatky v knihách o technologii a navrhování drátkobetonových konstrukcí, ve své době unikátní pro tento specifický obor.
V širší oblasti betonových materiálů přispěl k rozvoji technologie výroby, zkušebnictví a navrhování. Jeho inovativní myšlenky a postupy byly podpořeny řadou grantových projektů, na nichž se podíleli zaměstnanci katedry a studenti. Jejich výsledky nadšeně prezentoval na mezinárodních a tuzemských konferencích, se zaujetím diskutoval a prosazoval nové přístupy. Rád spolupracoval také s kolegy na jiných pracovištích naší fakulty, jiných součástí školy i mimo naši univerzitu. Jako hlavní organizátor a vedoucí se podílel na propagaci nových cementových kompozitů a jejich aplikaci v praxi v mnoha význačných projektech. Mezi zásadní praktické projekty patřily zásobník plynu na Příbramsku, zahájení výroby prefabrikovaných prvků pro ostění bratislavského metra, návrh a realizace plovoucích vláknobetonových ostrůvků a mnoho dalších. K jeho významným přínosům patřil návrh mezerovitých vláknobetonů a steredbetonu. Výsledkem jeho výzkumné činnosti je řada patentů, které chrání výhradní právo k jejich průmyslovému využití. V poslední době se specializoval na využití recyklátů ve stavebnictví.
Doc. Jan Vodička měl stále inovativní myšlenky, které rád prezentoval na konferencích. Výsledky jeho práce byly oceněny řadou vyznamenání, medailí a plaket.
Byl významným vědcem, autorem stovek odborných publikací a výborným pedagogem, který dovedl řady studentů k úspěšnému dokončení bakalářského, magisterského a doktorského studia.
V doc. Janu Vodičkovi ztrácíme vynikajícího odborníka v oboru betonových konstrukcí, vědeckého a pedagogického pracovníka, autora vědeckých publikací a učebních textů, člověka širokého rozhledu a dobrého srdce. Všichni budeme na Jana Vodičku s úctou vzpomínat jako na mimořádnou osobnost, přímého a čestného člověka, našeho spolupracovníka, učitele a rádce, přítele, který vždy šířil pozitivní náladu.