Dřevěný bednicí nosník

Dřevěný bednicí nosník je tradičně ve formátu písmene I, kdy stojina je většinou tvořena masivním dřevem, překližkou nebo voděodolnou dřevotřískou nebo se může jednat o příhradový nosník, pásnice pak jsou vyrobeny z masivního dřeva. Původně byly nosníky výšky 360 mm, dnešním standardem však je nosník výšky 200 mm. 

U kvalitních nosníků, jako například DOKA H20 jsou pásnice vyráběny ze středových hranolků kmene, a to tak aby léta růstu stromů směřovala obloukem vně nosníku, což zvyšuje jeho nosnost a zamezuje kroucení nosníku vlivem  vlhkosti.

Kvalitní nosníky bývají opatřeny ochranou konců (například polyuretanovou nebo kovovou) případně mají integrovány roznášecí trny. Na těle nosníku bývají uvedeny důležité informace, jako jen délky, informace k výrobě nebo například integrované měřítko pro snazší skládání rastru stropních bednění.


Témata

Bednění
1/2022 Technologie | 10. 3. 2022 | Materiály a technologie

Od tesařského bednění k modelu BIM

Monolitická výstavba nebo práce s betonem je dnes součástí téměř každého stavebního projektu a spolu s nimi i bednění. V článku jsou uvedeny jednotlivé typy bednicích systémů s ohledem na vývoj, kterým prošly během necelých sta let. Pozornost je zaměřena i na prvky, jež do obl...