Majitelé a ředitelé stavebních firem, profesoři, autoři patentů a studií v oblasti stavebních postupů nebo materiálů, tvůrci výjimečných konstrukčních řešení či osobnosti dlouhodobě propagující technické vzdělání a kultivaci stavebního prostředí. Třicítka inženýrů a techniků, které při příležitosti svého 30. výročí ocenila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), reprezentuje všechny stavební oblasti a činnosti.
Co jméno, to autorita ovlivňující několik desítek let tuzemské stavební prostředí. A v několika případech i kvalitu staveb v zahraničí. Přínos a význam každého z laureátů dokládají jejich profesní životopisy i obsáhlé rozhovory, v nichž vyprávějí o svých mnohdy neobyčejných zážitcích, uvedené ve výpravné publikaci s názvem 30 osobností. Ta byla pokřtěna u příležitosti předání ocenění vybraným osobnostem na slavnostním večeru ve čtvrtek 20. října v sále pražské HAMU.
Nominaci navrhlo sedmdesát členů Profesní akademie složené ze všech členů představenstva, dozorčí rady, stavovského soudu, předsedů oblastí, předsedů profesních aktivů, pracovních komisí a poradců předsedy. Profesní akademie mohla nominovat celkem sto šest osobností. Profesní senát následně vybral a předložil představenstvu ČKAIT ke schválení třicet osobností.
V tomto týdnu si připomínáme nejen 30 let od vzniku ČR, ale i 30 let od vzniku ČKAIT. 26. října 1992 byl schválen první autorizační řád ČKAIT a mohly být uděleny první autorizace. Došlo tím k přenesení odborné odpovědnosti na fyzické osoby: autorizované architekty, inženýry, techniky a stavitele.
Mezi třemi desítkami autorizovaných osob figurují matadoři Českého vysokého učení technického jako prof. Ing. Jiří Barták, DrSc., prof. Ing. Miroš Pirner, DrSc., dr. h. c. (ročník 1928!), jen o několik let mladší prof. Ing. Jaroslav Procházka, CSc., s Brnem spjatý prof. Ing. Jiří Stráský, DSc., nebo naopak s pražskou ČVUT již několik desítek let spojený prof. Ing. Jan L. Vítek, CSc., FEng. Další ocenění inženýři a technici posunuli limity možností ve svých specializacích – ať jde o statiku, dopravní stavby, obnovu památek, hydroizolace, nebo panelové či zděné konstrukce.
„Všichni jsou to odborníci na slovo vzatí a jejich odbornou erudici dokládá výběr realizovaných staveb doložených u každého z nich. Byla by však škoda si pouze prohlédnout obrázky zdařilých realizací, zajímavé jsou i rozhovory vedené s jednotlivými osobnostmi. Ačkoliv každý z oceněných by si zasloužil samostatnou monografii,“ uvažuje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.
Ačkoliv kritéria výběru byla výhradně odborná, vydaná publikace s minimalistickým názvem 30 osobností se jistě stane inspirativním – a místy také zábavným – čtením pro širokou veřejnost. Čtenáři se v ní mohou seznámit například s prof. Jaroslavem Procházkou, autorem inženýrského bestselleru Navrhování betonových konstrukcí, který v roce 1967 vyšel nákladem 10 000 kusů. Statik Ing. Vladimír Janata v rozhovoru vzpomíná, jak jeho návrh předpjaté konstrukce Sazka (O2) areny inspiroval čínské inženýry a jak se při projektování vysílačů na Blízkém východě pro snazší realizaci raději naučil arabsky. Přínosné jsou i vzpomínky někdejších ředitelů stavebních společností Metrostav nebo SSŽ (nyní Eurovia) na transformaci trhu v 90. letech.
„Nebudu se zmiňovat o velikosti ztráty, kterou jsme na projektu vygenerovali. Byla vysoká. Na druhé straně reference, jež jsme si naším přístupem k partnerům získali, nám vše nahradily. Získali jsme punc špičkového dodavatele, který nikdy nenechá svého zákazníka ve štychu. A to nám otevřelo dveře na celý skandinávský trh a projekty, které jsme později na Islandu, ve Finsku, Norsku a Švédsku realizovali, nám ztrátu pokryly,“ vzpomíná otevřeně na první skandinávskou zakázku ražby dvou islandských tunelů Siglu (3,6 km) a Ólafs (6,1 km) před zhruba 15 lety tehdejší generální ředitel společnosti Metrostav a.s. Ing. Jiří Bělohlav.
Všechny čelné osobnosti se v publikaci vyslovují k proměně stavebního prostředí v České republice v uplynulých třiceti letech. Ocenění však nahlížejí nejen do minulosti, ale také do budoucnosti. Každý z nich se zamýšlí nad tím, jak ke studiu na středních a vysokých technických školách motivovat více studentek a studentů. Shoda panuje například na společenském přínosu inženýrských a technických profesí, možnosti stvořit dílo, které člověka přežije, důraz je ale kladen i na dostatečnou motivaci ke vzdělávání, pestré portfolio činností i odpovídající platové ohodnocení. „Nepochybuji, že vzorem pro mladé studenty se stane i tato třicítka osobností. Jejich autorita, odborný kredit a celoživotní zápal pro naši profesi,“ dodává Ing. Robert Špalek.
Ke stažení publikace
- 30 osobností – 30 let ČKAIT – 30 let ČR: http://zpravy.ckait.cz/media/30-let-ckait/30-let-ckait-30-osobnosti.pdf
- 30 staveb – 30 let ČKAIT – 30 let ČR: http://zpravy.ckait.cz/media/30-let-ckait/30-let-ckait-30-staveb.pdf
Fotogalerie
Youtube
zdroj: tisková zpráva ČKAIT