Beton v Kanadě — 50 let pokroku a současné problémy

Během posledních 50 let se beton v Kanadě vyvinul z jednoduchého a robustního materiálu v komplexní kompozit s impozantně zlepšenými materiálovými vlastnostmi. Díky vývoji plastifikátorů a použití mikrosiliky byl konvenční beton s válcovou pevností kolem 30 MPa, který byl používán před výstavbou CN Tower (1973), vylepšen až na ultra vysokohodnotný beton s pevností 200 MPa, použitý pro stavbu lávky v Sherbrooke (1998). Článek sleduje vývoj betonu se zaměřením jak na technický pokrok přímo v technologii betonu, tak na významné konstrukce postavené díky této technologii. Prezentován je rovněž pokrok v oblasti směsných cementů a plastifikátorů na bázi polykarboxyletherů společně s důrazem na to, jak dosáh­nout optimalizovaného a bezpečného použití těchto nových příměsí a přísad do betonu.

Pokračování článku je dostupné po bezplatné registraci.
Autoři

Concrete in Canada – 50 Years of Progress and Present Concerns

Over the past 50 years, concrete in Canada has evolved from a simple robust material to a complex composite with impressive improvements in the material properties.
Due to the development of water reducers and silica fume, the performance of concrete has improved from the conventional 30 MPa concrete before the CN Tower (1973) to the ultra-high strength 200 MPa concrete used in the Passerelle de Sherbrooke (1998). This paper retraces this evolution of concrete with a focus on both the technical improvements and the important structures built with these technologies. Recent progress in blended cements and polycarboxylate ether superplasticizers is also presented, along with the concerns and cur­rent challenges to ensure an optimized and safe use of these new concrete admixtures.


Související články

15. 8. 2019 | Historie

Brasília — hlavní město betonu

Politický slib, jasný urbanistický plán, modernistický architektonický výraz, tradiční brazilské prvky, nadšení dělníci a železobeton – to vše bylo základem pro vybudování hlavního města Brazílie mezi lety 1956 a 1960. Článek připomíná příběh vzniku tohoto sídla, jeho hlavní p...