Bjarke Ingels představil v Praze architektonickou studii Vltavské filharmonie

Dánské studio BIG – Bjarke Ingels Group v únoru 2024 předá podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie. Na jejím základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby. Aktuální stav studie v Praze osobně odprezentoval zakladatel a kreativní ředitel studia BIG Bjarke Ingels.

Podrobná studie rozvíjí soutěžní návrh, se kterým studio BIG zvítězilo před rokem a půl v mezinárodní soutěži. Vltavská filharmonie je zkomponována jako meandrující cesta od břehu řeky na střešní terasu. Proudy veřejnosti a pražská belvederová náměstí spojují městský život s hudbou v jejím srdci. Pražské sály jsou stvořené dominanty na pohled, vyladěny pro zvuk, orchestrovány funkčně i pro spojování lidí. Z této rytmické struktury vystupuje symfonie kolonád a balkonů jako platforma pro veřejný život. Expresivní i pragmatická, nová filharmonie se stane klíčovou dominantou Prahy. Od řeky až na střechu,“ popisuje Bjarke Ingels, který architektonickou studii osobně představil nejprve 24. ledna v Centru architektury a městského plánování na přednášce Urban Talks a následně i o den později na tiskové konferenci.

Na dopracování architektonické studie pracovali odborníci z celého světa. Reagovali na připomínky soutěžní poroty, ale také širší veřejnosti, která se do procesu úpravy návrhu aktivně zapojila. Ve srovnání s původním návrhem se ve výsledném projektu objeví řádově více zelených ploch a významně posílí i spojení s řekou,” vyjmenovává jen některé změny náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček. „Vltavská filharmonie nebude pouze novým koncertním sálem, stane se především otevřeným kulturním a vzdělávacím centrem, které bude sloužit veřejnosti.

Podrobná architektonická studie je pro nás zásadním mezníkem. Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou, která bude špičkovou ukázkou světové architektury a novou ikonou Prahy,” dodává vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který projekt za hlavní město řídí a jedná jak se studiem BIG, tak i budoucími uživateli Vltavské filharmonie. Její otevření je naplánováno na rok 2032.

Veřejnost se může s novými vizualizacemi, videem s pohledy ze střechy budovy, či projektem ve 3D realitě seznámit až do 18. únoraCAMPu v rámci výstavy věnované Vltavské filharmonii.

Některé ze změn, které vznikly dopracováním soutěžního návrhu Vltavské filharmonie, na kterém za poslední rok a půl pracovali stovky odborníků z celého světa:

 • hlavní sál byl upraven tak, aby umožnil lepší výhled a akustiku,
 • zkušebna orchestru byla upravena pro dosažení skvělých akustických podmínek a velikosti jeviště identické s tím v hlavním sálu,
 • malý sál byl upraven tak, aby bylo dosáhnuto lepší akustiky, výhledů a napojení na foyer,
 • došlo k úpravě multifukčního sálu tak, aby se dosáhlo větší míry všestrannosti a funkčnosti vč. druhého balkonu,
 • byly přidány eskalátory pro lepší přístup veřejnosti na střechu,
 • foyery byly upraveny tak, aby poskytovaly velkorysou plochu pro návštěvníky a přehledný prostor pro cirkulaci vzduchu,
 • byl upraven design kreativního hubu pro zaručení vyšší efektivity a funkčnosti prostoru spolu s lepší akustikou,
 • upravený školní sál s velkorysou variabilní plochou, vylepšenou akustikou a denním světlem,
 • návrh restaurace byl upraven tak, aby došlo ke zlepšení funkčnosti a zajištění intimnějšího zážitku,
 • bistro s výhledem na město bylo doplněno o mezanin, který umožňuje navýšení kapacity a zlepšení funkčnosti prostoru,
 • krajinářské úpravy lokality byly vypracovány tak, aby došlo ke zdokonalení cirkulace pěších, zlepšení dopravní situace a navýšení množství zelených ploch,
 • upravený design budovy umožňuje lepší spojení s řekou,
 • návrh budovy byl upraven tak, aby došlo k lepšímu propojení s nábřežím a viaduktem.

 

Zdroj

Tisková zpráva Centra architektury a městského plánování

 

Fotografie 

CAMP | Martin Malý

 

Bjarke Ingels založil BIG – Bjarke Ingels Group – v roce 2005 poté, co v roce 2001 spoluzaložil PLOT Architects a pracoval v OMA v Rotterdamu. Bjarke definuje architekturu jako umění a vědu, která zajišťuje, aby naše města a budovy odpovídaly způsobu, jakým chceme žít. Díky pečlivé analýze místní kultury a klimatu a se zřetelem na neustále se měnící vzorce současného života a příliv a odliv globální ekonomiky Bjarke věří v myšlenku návrhu založeného na informacích, která je hnací silou jeho tvůrčího procesu. Bjarke, který byl v roce 2016 časopisem Time jmenován jedním ze 100 nejvlivnějších lidí světa, navrhl a realizoval stavby po celém světě, z nichž řada získala významná ocenění.

Bjarke Ingels byl v roce 2019 jmenován rytířem francouzského Řádu umění a literatury a v roce 2018 rytířským křížem řádu Dannebrog. V roce 2021 byl vybrán jako velvyslanec Nového evropského Bauhausu EU. V roce 2020 byl jmenován čestným členem AIA, v roce 2015 RIBA a v roce 2014 RAIC. Deník Wall Street Journal ocenil Bjarkeho jako inovátora roku 2011, ve stejném roce obdržel cenu dánského korunního prince za kulturu. Bjarke byl také oceněn Zlatým lvem na Benátském bienále v roce 2004 a cenou ULI Award for Excellence v roce 2009. Vedle své architektonické praxe Bjarke vyučoval na Harvardově univerzitě, Yaleově univerzitě, Kolumbijské univerzitě a Riceově univerzitě a je čestným profesorem na Královské akademii umění, Škole architektury v Kodani. Často vystupuje na veřejnosti a nadále pořádá přednášky na místech, jako jsou TED, WIRED, AMCHAM, Downing Street 10, Světové ekonomické fórum a mnoho dalších.