Kostel sv. Terezie z Avily v Drastech

Součástí rekonstrukce starého zemědělského statku pro potřeby komunity Karmel sv. Josefa byla i výstavba klášterní kvadratury a kostela se zvonicí. Tyto nově navržené objekty odráží architekturu současnosti, ale s respektem k tradičním trendům.

Areál komunity Karmel sv. Josefa v Drastech, budova konventního kostela vytváří lokální dominantu svojí převýšenou lodí a věží zvonice (foto: archiv autorů)

Urbanistické řešení areálu vychází z původního uspořádání. Stávající budovy po obvodě zastavěné části areálu tak v centrální části doplňuje nová budova klauzury (SO-04) navazující na původní budovu chlévů se sýpkou (SO-03). Ta se tak stává hlavní budovou čtyřkřídlého konventu obdélného půdorysu s ambitem. Z jeho severozápadního nároží vystupuje diagonálně konventní kostel se zvonicí. Na severu a východě jsou klauzurní zahrady, které navazují na park na jihu areálu. Celá klauzura je obklopena ohradními zdmi, v severní zahradě je budova poustevny. Prostranství mezi budovami je prostorově členěno na horní část určenou pro veřejnost, hosty a návštěvníky, a spodní část, kde se nachází hospodářské zázemí pro provoz kláštera. Obě části jsou vzájemně propojeny venkovním schodištěm.

Budování areálu bylo rozděleno do dvou etap:

  • 1. etapa: oprava domu pro hosty a bytového domu a areálové rozvody,
  • 2. etapa: stavba klášterní kvadratury a kaple sv. Terezie z Avily.

Architektonické řešení

Jednotlivá křídla kvadratury vychází především z architektonického řešení stávajících historicky hodnotných budov řešeného areálu, které jsou zpravidla přízemní, jednoduchých objemů zastřešených prostou sedlovou či valbovou střechou. Kompaktní rozlehlý objem kvadratury je v jednotlivých nárožích přerušen půdorysně zapuštěnými částmi prostupujícího vnitřního ambitu, který má nižší výškovou úroveň. Tímto uspořádáním dochází jednak ke striktnímu oddělení původního objektu SO-03 od nově navrhovaných částí, a jednak k rozdělení celého souboru kvadratury na několik samostatných budov. 

Situace (SO-01 – obytná budova / zámeček, SO-02 – bytový dům, SO-03 – původní sýpka, SO-04 – nové křídlo kvadratury, SO-05 – obytná budova / správce, SO-06 – obytná budova / poustevna, SO-07 – rodinný dům, SO-08 – rezervní objekt)

Architektonicky výrazná je budova konventního kostela, která vytváří lokální dominantu svojí převýšenou lodí a věží zvonice. Prostorově nepravidelné a oblé tvarové řešení podporuje významnou úlohu této stavby v rámci celého areálu i v celých Drastech.

Zatímco architektonické řešení stávajících budov zachovává původní hodnoty exteriérových prvků a fasád a vrací se k původnímu tvarosloví, nově navrhované objekty odráží architekturu současnosti, ale s respektem k tradičním trendům. Charakteristickými znaky jsou jednoduché formy, pravidelný rytmus vysokých okenních otvorů střídající se s celoprosklenými fasádními plochami, dlouhé řady arkád, klasické stavební detaily apod. Důležitou součástí architektonického řešení je návrh okolí stavby, terénní úpravy, úpravy zpevněných ploch a zeleně.

Konstrukční řešení kostela 

Konstrukční systém budovy je železobetonový monolitický deskostěnový, spočívající na plošných základech. Půdorysný tvar je sférický, kapkovitý, s vystupující obdélnou podstavou věže. Objekt je jednopodlažní s podsklepením, s mezaninem, se zastřešením pultovou střechou s relativně mírným sklonem a s dominantním střešním světlíkem. Přízemí kostelní lodi je výrazně převýšené, zvonice pak tvoří výškovou dominantu celého areálu. Stěnové, stropní i střešní nosné konstrukce objektu jsou železobetonové monolitické, střešní světlík je ocelový s dřevěným střešním pláštěm.

Půdorysná velikost kostela je 18,80 × 18,80 m, výška lodě kostela po úroveň atiky je proměnná, maximálně 14,30 m, a výška zvonice je 24,30 m nad úroveň přilehlého terénu. Z východní strany se objekt stýká s vnitřním ambitem prostřednictvím schodiště.

Základy, spodní stavba

Základová spára je umístěna v nezámrzné hloubce 3,6 až 4,5 m pod úrovní upraveného terénu. Na upravené pláni byla uložena vrstva podkladního betonu v tloušťce 50 mm, na ní je vodonepropustná železobetonová základová deska tloušťky 500 mm, do níž byly vetknuty základové stěny tloušťky 500 mm.

Výztuž základové desky (foto: archiv autorů)
Spodní stavba (foto: archiv autorů)

Svislé nosné konstrukce

Obvodové nosné stěny jsou železobetonové monolitické, tloušťky 260 až 350 mm, a jsou vetknuty do základových desek, do vnitřních nosných stěn a do stropních konstrukcí.

Vnitřní nosné stěny jsou železobetonové monolitické, tloušťky 200 až 250 mm, vetknuté do základových desek, obvodových nosných stěn a stropních konstrukcí. V některých oblastech stěny přechází ve vysoké nosníky.

Vodorovné konstrukce

Všechny stropní konstrukce jsou deskové, hladké, z monolitického železobetonu se ztužujícími žebry a trámy.

Monolitická železobetonová stropní deska nad suterénem má jednotnou tloušťku 250 mm, je vyztužena v obou směrech a je vetknuta do obvodových a vnitřních nosných železobetonových stěn. Stropní deska má několik výškových úrovních, příp. je ve spádu, na rozhraní výškových úrovní jsou vždy přechodové trámy. Deska je uložena na konstrukci suterénu a svislé spodní stavby.

Železobetonová monolitická stropní deska nad 1. NP je v tloušťkách 180, 200 a 250 mm v několika samostatných výškových úrovních. Konstrukce je vyztužena v obou směrech a je vetknuta do nosných železobetonových stěn a trámů. Deska je uložena na konstrukci přízemí a svislé vrchní stavby. Železobetonová monolitická stropní deska nad 2. NP je v úrovni střechy lodě kaple, ve věži zvonice, její tloušťka je 370 mm, je vyztužena v obou směrech a je vykonzolována ze stěn a střechy lodě kaple. Deska je v jedné výškové úrovni a z důvodu omezení namáhání jsou navrženy smykové podpory s přerušením tepelného mostu. Deska je uložena na konstrukci svislé vrchní stavby. Střešní konstrukci lodě kostela tvoří železobetonová monolitická deska s centrálně uspořádanými žebry, která se sbíhají do středového nosníku lemujícího kruhový otvor pro střešní světlík. Deska je vetknuta do obvodových nosných stěn, je provedena ve spádu a má tloušťku 250 mm. Spodní líc ztužujících žeber je 450 mm pod deskou, světlé rozpětí střešní konstrukce je 15,75 m.

Betonáž střešní konstrukce (foto: archiv autorů)

Centrální střešní světlík

Nosné konstrukce střešního světlíku jsou navrženy v kombinaci ocelových a dřevěných prvků. Svislé sloupy z kruhových trubek jsou kotvené do železobetonového středového nosníku patními deskami s lepenými kotvami. Na nosných sloupech je uložen ocelový prstenec a středový průvlak z válcovaných profilů. Mezi ocelovými nosníky jsou uloženy dřevěné krokve, které nesou střešní plášť. V rámci střešního pláště je zajištěno ztužení.

Vázání výztuže střešní konstrukce lodě kostela se světlíkem (foto: archiv autorů)
Střešní konstrukci lodě kostela tvoří železobetonová monolitická deska s centrálně uspořádanými žebry (foto: archiv autorů)

Konstrukční řešení zvonice

Svislé nosné konstrukce zvonice jsou z pohledového, vodonepropustného, probarveného monolitického železobetonu. Vnější tvar zvonice je zakřivený vždy jen v jednom směru, vnitřní prostor je ve formě rovinného tubusu s výjimkou čelní stěny. Tloušťka stěn se pohybuje od 250 do 800 mm. Stěny jsou vetknuty pouze do základové desky a suterénních stěn, v rámci vrchní stavby je však provedena kompletní dilatace od kostelní lodě, a to z důvodu zamezení vzniku tepelných mostů.

Pohled na šikmou střechu kostela se střešním světlíkem (foto: archiv autorů)

Železobetonová monolitická deska v úrovni střechy lodě kostela má tloušťku 250 mm a je z vodonepropustného monolitického železobetonu. Horní střešní deska zvonice je ve spádu a má tloušťku 500 mm. Obě desky jsou vetknuty do nosných železobetonových stěn zvonice. Střešní deska je opatřena zabetonovanými kotevními přípravky pro upevnění kříže a zavěšení vřetenového schodiště. Schodišťová ramena jsou z monolitických železobetonových desek s nabetonovanými stupni. Nosné desky schodiště jsou uložené na základovou desku a nosné vnitřní stěny a jsou vetknuté do monolitických stropních desek. Desky jsou dilatovány od stěn zvonice z důvodu zamezení vzniku tepelných mostů. Schodišťová ramena jsou z konstrukčního hlediska součástí stropů. Tloušťka stropních desek je 150 mm.

Bednění

Vzhledem k unikátním tvarům byla velká část bednicích forem vyráběna na míru. To bylo nejprve navrženo v technickém oddělení společnosti Česká Doka ve 3D programu DokaCad a následně převedeno do 2D výrobních plánů pro CNC frézu. Další program optimalizoval rozložení jednotlivých prvků v rámci překližkových desek určených pro výřez, aby byl minimalizován odpad a aby se nenavyšovala cena projektu. Jednotlivé komponenty byly následně zkompletovány pomocí hřebenových spojů a byly osazeny na nosný rošt tvořený dřevěnými bednicími nosníky a ocelovými paždíky.

Prostorové segmenty bednění střechy vyrobené na míru z překližkových desek (foto: archiv autorů)

V rámci stavby byly jednotlivé prvky dováženy na stavbu „just in time“, tedy v době potřeby realizace, a kompletovány byly s pomocí montážního mistra i profesionálního týmu stavby. Ve vyšších fázích stavby bylo bednění vyneseno pomocí pevné skruže Staxo 40. Stropní desky pak byly formovány pomocí bednicího systému Dokaflex. Při výstavbě kaple byly v některých případech nasazeny i systémové prvky, jako je stěnové rámové bednění.

Bednění vyráběné na míru projektu musí splňovat stejné požadavky jako systémové prvky, zejména co se týká možností manipulace, bezpečné práce s bedněním, tuhosti prvků nebo logistických možností. Při výrobě je tedy dbáno na profesionální zpracování při použití správných a kvalitních materiálů.

Beton

Stavba začala v roce 2021 a celkově bylo dodáno přes 1 600 m3 betonových směsí. Hlavní objemy byly dodávány v průběhu roku 2022. Pro stavbu byly použity jak standardní betonové směsi bez zvláštních požadavků, tak i směsi s požadavkem na zvýšenou odolnost betonu proti mrazu a posypovým rozmrazovacím solím. Na základovou část stavby byly požadavky na zajištění vodotěsnosti betonu pomocí krystalizační přísady a na 90denní náběh pevností jednotlivých směsí.

Před zahájením dodávek betonu bylo nutné ověřit požadované parametry betonu. Veškeré zkoušky jednotlivých betonů probíhaly v centrální akreditované laboratoři Cemex Czech Republic v Pardubicích. Zejména betony se zpomaleným náběhem bylo nutno ověřit a zkoušet v čase, tak aby byl zajištěn požadavek na tuhnutí a následné tvrdnutí betonu. Zde bylo nutné laboratorně nasimulovat předpokládané podmínky na stavbě. Následně po zhotovení těles bylo nutné v hodinových intervalech testovat betonovou směs.

Pro všechny betonové směsi byl použit směsný cement typu CEM II/A‑M 42,5 z cementárny Cemex Prachovice, plastifikační přísady do betonu byly použity od Cemex Admixtures.

Na konstrukci zvonice byl požadavek na probarvené betony v podobě světlého až bílého odstínu. Z tohoto důvodu byly před zahájením stavby v technologickém centru v Pardubicích zhotoveny vzorky betonových směsí C30/37 XF2‑4 za použití bílého cementu, různých koncentrací bílého barviva, vápence a jejich různých kombinací s kamenivem standardně dostupným na betonárně Cemex Klecany. Nakonec byla investorem zvolena varianta betonové směsi z kombinace směsného cementu CEM II/A‑M (S‑V) 42,5R Prachovice a vyšší dávky příměsi v podobě vápence. I pro tento typ betonové směsi byly použity plastifikační přísady z řady Cemex Admixture.

Svislé nosné konstrukce zvonice jsou z pohledového, vodonepropustného, probarveného monolitického železobetonu (foto: archiv autorů)

Závěr

Svěcení oltáře a kostela sv. Terezie z Avily v Drastech se uskutečnilo 8. června 2024. Po úspěšné kolaudaci čekají řádové sestry ještě další práce s finalizací zpevněných ploch a sadových úprav celého areálu. Připravuje se přestavba a konverze dalších drobnějších objektů, na nichž byly zatím provedeny pouze základní udržovací práce. V klauzurní části pozemku se chystá realizace pěstební zahrady a dalších ploch pro tělesnou aktivitu i odpočinek.

Inzeriér kostela je prosvětlen díky střešnímu světlíku (foto: archiv autorů)
Autoři